Bizimle iletişime geçin

Haberler

Okul alışverişi için “güvenli ürün” uyarısı

Yayınlanma

Tarih

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr.

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, çocukların başta kırtasiye olmak üzere okul ihtiyacını karşılarken ürünlerin güvenilirliğine ve standartlara uygunluğuna dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Temel, AA muhabirine, alışveriş yaparken ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı yaşamak için yenilene, içilene ve giyilene dikkat edilmesini isteyen Temel, şu uyarılarda bulundu:

“Anne babalar olarak onların alışverişlerini yapacağız. Alışveriş yaparken çok dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Aldığımız ürünlerin muhakkak etiketine bakmamız gerekiyor. Bunu bir alışkanlık haline getirelim. Aldığınız oyuncakta, kırtasiye ürünlerinde toksik (zehir) olan kimyasallar var mı, yok mu bilmeniz gerekiyor. İnternetten hangi kimyasalların nasıl zarar verdiğini öğrenebiliyoruz artık ‘ben bilmiyorum’ devri kapandı. Muhakkak etiketlere bakacaklar ve toksik olmayan ürünleri tercih edecekler.”

Temel, alınan ürünlerin kalite standartlarına uygun olup olmadığının da kontrol edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Muhakkak TSE ya da yurt dışından geliyorsa CE değerleri, uluslararası standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, akredite ürünler alınmalı. Merdiven altı ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Sokak aralarında kırtasiye ürünleri satılıyor. Lütfen artık buna bir son verelim çünkü kırtasiye ürünleri çok önemli. Kimyasal içeren oyuncak ve kırtasiye ürünlerini çocuklar tutup, ellerini ağızına götürüyor, bazen de bu ürünleri yutabiliyor. Bu da birçok hastalığa hormonal bozukluklara neden olabiliyor.” dedi.

Hamdi Temel, kokulu silgilerin çocukları cezbettiğini belirterek, “Kokması demek içinde kimyasal çözücü var demektir. Çocuklar o yaşta çözücüyle haşır neşir oluyor. Astım oluyor çocuklarımız, o kimyasallara maruz kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

-“Pet şişe yerine cam şişe kullanılmalı”

Pet şişelerde 5 farklı kimyasal bulunduğuna dikkati çeken Temel, şunları kaydetti:

“Bu, ‘Suyu içtim, hastalandım’ değil ama bu kadar kimyasal maddeyi bir ömür boyu içiyorsunuz. 10 yıl, 20 yıl sonra bu kimyasalların vücudumuzda nasıl bir deformasyon yapacağını kestirmek mümkün değil. Pet şişe yerine cam şişe öneriyoruz. Bazıları ‘kırılabilir’ diyor, koruyucu bir kılıfta cam şişe taşısınlar. Lütfen suyumuza dikkat edelim, pet yerine cam kullanalım.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

TRT GAP RADYODA “kırtasiye ürünleri alırken nelere dikkat edilmeli” konusu söyleşi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Okumaya devam et

Haberler

Bozok Üniversitesinde kenevir Çalıştayı

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi adına sektör buluşmaları yaparak önemli adımların atıldığı üniversitemizde İnfima Holding ile Kenevir Esaslı İşbirliği ve Yol Haritasının Belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi.
Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız ve Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Demiröz ve beraberindeki heyet, Polat Makine temsilcileri ve öğretim elemanları katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu dile getirerek, İnfima Holding gibi sektöre hitap eden firmalarla üniversite sanayi işbirliği kapsamında bir yol haritası çizmek amacıyla çalıştay düzenlediklerini söyledi.
Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ sektörün öncü firmalarından olan İnfima Holding’in deneyim ve tecrübelerini kullanarak üniversitemizin ihtisas alanı olan kenevir özelinde yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda, marka değeri olan, prestijli ürünler elde edip ekonomiye kazandırmak istediklerini dile getirdi.
Rektörümüz özellikle medikal kenevir alanında yasal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesiyle geniş yelpazede ürüne dönüşecek olan medikal sektörü besleyen endüstriyel kenevirin mevcut pazarda bölge ve ülke kalkınmasına önemli katkılar sunacağına dikkat çekti.
Rektörümüz konuşmasının devamında : “Bölgesel kalkınma odaklı misyonuyla girişimci bir üniversite olan Yozgat Bozok Üniversitesi öncülüğünde Polat Makine, İlfima Holding gibi sektörün önde gelen firmalarıyla yapılacak işbirliği ile sonuç odaklı bir sürece yönelmek istiyoruz” dedi.
İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Demiröz iki seneyi aşkın kenevir özelinde çalışma yürüttüklerini belirterek kenevirin Ar-Ge’sini yapan ve bu pazara hakim ekiple çalışan önemli bir firma olduklarını dile getirdi.
Demiröz konuşmasının devamında : “TUBİTAK’la kenevir üzerinde mevcut Ar-Ge çalışmalarımız var. Yozgat Bozok Üniversitesinin ihtisas alanı olması ve bu alanda akreditasyon sağlayan tek öncü üniversite olması hasebiyle gerek İnfima Holding’in saha deneyimleri gerekse Yozgat Bozok Üniversitemizin ile ortaklaşa yürütmeyi planladığımız çalışmalarla keneviri ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Endüstriyel kenevirin sektör önündeki engellerini bürokratik anlamda aşarak Ar-Ge çalışmalarının Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde ürüne dönüşmesi adına Yozgat ve bölgesine yatırım temelinde neler kazandırabilirizin gayesi ve çabası içerisindeyiz. Un var şeker ve yağ var biz bunu helvaya dönüştürmek için hazırız. “ dedi.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de Yozgat Bozok Üniversitesinin endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşmasının ardından önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek kenevirin Yozgat adına istifade edilmesi gereken önemli bir katma değer olduğunu söyledi
Yozgat Valisi Ziya Polat’ta endüstriyel kenevir özelinde yapılan sektör görüşmelerinden artık somut adımlar atılmasını gerektiğine vurgu yaparak: “Tarım ve Hayvancılık da önemli potansiyeli olan şehrin kenevirde de öncü bir şehir hüviyetine kavuşması arzusundayız. Yiğitler şehri Yozgat’ı, Yozgat Bozok Üniversitesi öznesinde bir kenevir üssü yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Moderatörlüğünü Üniversitemiz Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Güngör Yılmaz’ın yaptığı çalıştayda üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamdi Temel “Bitkisel Kaynaklı Kozmetik Ürünler” Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Korkmaz, “Kenevir Esaslı Kozmetik Ürünler”, Doç. Dr. Ali Aydın “Kenevirde Bulunan Kannabinoidler ve CBD Eldesi”, Dr. Öğr. Üyesi Melek Khalili de “Kenevir Esaslı Ürünlerin Hücre Yenileyici Olarak Kullanımı” konularında sunumlar yaptı.
Çalıştayda Polat Makine adına Dr. Emrah Gizinoğlu ve İnfima Holding temsilcisi Yasemin Gödekoğlu da firmalarının kenevir alanında yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Okumaya devam et

Haberler

Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen şehir eşleştirme hibe programı

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Bugün hem sunumumu yaptığım hem de moderatörlüğünü yaptığım Silvan Belediyesince, Silvan Meslek Yüksek Okulu ve Slovenya’nın Krsko Belediyesinin ortağı olduğu, Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen şehir eşleştirme hibe programı kapsamında sempozyumda idim. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Nesrin Erdoğmuş, Meryem Ömür ve 232 diğer kişi
35 Yorum
Beğen

Yorum Yap
Paylaş

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı

maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş