Bizimle iletişime geçin

Haberler

Hamdi Hoca Çamlık TV’ye Konuk Oldu

Yayınlanma

Tarih

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hamdi Temel hoca gazetemiz köşe yazarı gazeteci yazar Ahmet Sargın’ın hazırlayıp sunduğu: “Sürmeli Şiir Akşamları”Programına konuk oldu. Bozuk Üniversitesi öğrencilerin de şiir okuduğu program büyük ilgi gördü.

Resim önizlemesi

Çıkardığı: “ Naylon Aşkı Öldürür! ve “Susuz Aşk Yaşanmaz” isimli kitaplarıyla büyük ilgi toplayan  Hamdi hoca programda kitaplarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.“Naylon Aşkı Öldürür” isimli kitabında gıdaların taşınması ve poşetlenmesinde naylon torba kullanımın insan sağlığına verdiği zarara dikkat çekmek istediğini söyledi ve bunda da çok başarılı olduk dedi. Kansere ve bir çok hastalığa davetiye çıkaran naylon poşet kullanımı yerine bez torba kullanımını öneriyoruz dedi. Naylon kullanımın insan sağlığı için tehlikeli olduğunu vurguladı. Artık tüm ülkeler naylon kullanımını engellemeye çalışıyor dedi.

Sargın’ın sorusu üzerine ikinci kitabının konusuyla ilgili de açıklamalarda bulundu: “Susuz Aşk Yaşanmaz” kitabımız da: “Plastik su bidonlarına dikkat çekiyoruz” dedi. Su bidonları ve plastik kaplar insan sağlığına zararlı. İçerisinde gıda maddeleri taşıdığımız bu bidonlar zaman geçtikçe sağlığa zararı artıyor bir de çevre kirliliği yaratıyor, mevsim değişikliklerine yol açıyor dedi. Biz bu eserimizle insan sağlığına dikkat edilmesini vurguluyoruz dedi.

Resim önizlemesi

Programda kendi yazdığı şiirlerini de yorumlayan Hamdi hoca şiir ve edebiyatla sağlıklı yaşamaya dikkat çekmek istiyoruz: “Dünyamız kirleniyor, iklimler değişti, hastalıklar çoğaldı kanser hastalığı arttı, dünyamız çölleşmeye başladı; bir sağlık uzmanı olarak biz bunları şiire, edebiyata dökerek insanımıza faydalı olmaya çalışıyoruz dedi. Programa Bozok Üniversitesi öğrencileri de şiir yorumlarıyla katıldı ve program büyük ilgiyle takip edildi.

Programı hazırlayıp sunan gazetemiz köşe yazarı, şair yazar Ahmet Sargın, Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamdi Temel hocaya ve öğrencilerine gösterdikleri bu yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti ve Çamlık TV’nin kapıları her zaman size açıktır dedi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Sorgun Kökenli değerlerimiz

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Prof Dr Rauf Yücel hocamız tarafından yazılan Sorgun Kökenli değerlerimiz kitabı elime geçti, sayfalarının arasında olmam beni çok memnun etti. Teşekkürler hocam

Okumaya devam et

Haberler

Naylon Aşkı Öldürür ve Susuz Aşk Yaşanmaz- Hamdi Temel Hoca

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Naylon Aşkı Öldürür ve Susuz Aşk Yaşanmaz- Hamdi Temel Hoca
Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hamdi Temel hocamla Hüzni Baba Konağında gerçekleştirdiğimiz şiir programında tanıştık. Şiir ve edebiyata olan ilgisi bizi sevindirmişti. Sonra o yazısını okuduk: “ Yazanları Seviyorum, Yazmayı Seviyorum !”köşe yazısı ile içimize sevgisi sımsıcak yerleşiverdi ve bizi kendine dost olarak bağladı.
Bozok Üniversitesi ile şiir edebiyat ortamında buluşup kaynaşmayı arzu ederdik. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Faruk Karadağ bey ile de bir Konak şiir programında tanışmıştık. Malumunuz devamında Covid-19 salgını aramıza girdi ve proğramlarımıza ara vermek zorunda kaldık.
Şimdi bu kontağı inşallah Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hamdi Temel hocamla sağlarız diyorum.
Konak buluşmamızdan sonra aramızdaki gönül bağını devam ettirmek dileğiyle, Hamdi Temel hocamı Çamlık TV de devam eden: “Sürmeli Şiir Akşamları” programına davet ettik. Arzu ettiğimiz o güzel programı 5 Kasım cuma günü gerçekleştirdik. Hamdi Hocam öğrencileriyle birlikte proğramımıza adeta çıkarma yaptı.
Candan samimi yaklaşımı bizi hem utandırdı, hem de sevindirdi. Şiire ve edebiyata olan ilgisi de mutlu etti. Bir bilim adamının şiir sevgisi bir başka oluyormuş!.. Başarılarına da başarı katan bu ilgi çalışmalarına da yansımış. Gördük ki: öğrencileri de ona büyük hayranlıkla destek veriyor. Onu dünya gündemine taşıyacak olan o iki güzel kitabını da yanında getirmiş!..
“ Naylon Aşkı Öldürür! ve “Susuz Aşk Yaşanmaz” isimli bu kitapları oldukça ilgimizi çekti. Roman ve hikaye kitaplarıdır diye düşündüğümüz bu eserleri şiir ve edebiyat eserleri çıktı. Şiire ve edebiyata olan tutkusu da bizi sevindirdi. Programda Hamdi hocamla hoş tatlı bir muhabbete daldık. Tabii zaman zaman da şiirlerini yorumlamasını rica ettik.
“Naylon Aşkı Öldürür” isimli kitabını sorduk: Konusu nedir, neyi anlatıyor dedik? Bir romandan bahsedeceğini düşündük. İlginç bir konudan söz etti; bizi de hayal kırıklığına uğrattı.
“Naylon Aşkı Öldürür” kitabında gıdaların poşetlenmesinde naylon torba kullanımın insan sağlığına ne denli zarar verdiği anlatıyordu!..
Bu konu üzerinde bilimsel çalışma yaptıklarını ve ilginç sonuçlar elde ettiklerini vurguladı. Ayrıca konuyu Türkiye, hatta dünya gündemine taşıdıklarını söyledi ve yazdığı şiirini yorumladı. İnsanların dikkatini bu konuya çekmek istediğini belirtti. Bilimsel çalışmalarını şiir ve edebiyatla süsleyip edebi üslupla topluma arz ettiklerini dile getirdi. Biz konuyu magazinleştirdik ve dramatize ettik diyordu…Belli ki bu alanda çok da başarılı olmuştu.
Naylon Poşetleri arzu etmesek de hayatımıza girdi ve yer işgal etti, çözüm nedir dedik? Bu konuda marketlere, mağazalara ve belediyelere bez torba basım ve kullanımını önerdiklerini vurguladı. Çünkü naylon plastikler kanser dahil bir çok hastalığın sebeplerindendir diyordu!..
Bir de: “ Susuz Aşk Yaşanmaz” isimli kitabınız var, bunun konusu nedir diye sorduk. Bu kitabının konusu da bilimsel çıktı. Bu kez de “Naylon Plastik” bidonlarına dikkat çekiyordu. Bu plastik kapların insan sağlığına son derece zararlı olduğunu ifade etti. İçerisinde gıda maddeleri taşıdığımız bu bidonlar zaman geçtikçe sağlığa zararlı hale geliyor ve bir de çevre kirliliği yaratıyor, mevsim değişikliklerine yol açıyor dedi. Biz bu eserimizle de insanın sağlığına dikkat etmesini vurguluyoruz dedi.
Programımızda kendi yazdığı şiirlerini de yorumlayan Hamdi hoca şiir ve edebiyatla sağlıklı yaşamaya dikkat çekiyor: “Dünyamız kirleniyor, iklimler değişti, hastalıklar çoğaldı kanser hastalığı arttı, dünyamız çölleşmeye başladı; bir sağlık uzmanı olarak biz bunları şiire, edebiyata dökerek insanımıza faydalı olmaya çalışıyoruz” dedi.
Programda Bozok Üniversitesi öğrencileri de şiirlerini yorumladılar. Hamdi Temel hocamın öğrencileriyle olan samimi candan diyaloğu başarılarına da yansımış!.. Temel Hocam Yozgat sınırlarını aşmış; Türkiye, hatta dünya gündemine ulaşmış!.. Kuraklık, çevre kirliliği, iklim değişiklikleri ve bu alandaki duyarlılığın fitili alevlendirmiş!.. Teşekkürler Hamdi Hocam, Rabbim başarılarını daim etsin!.. Teşekkürler Bozok Üniversitemizin şiir ve edebiyat sever öğrencileri!.. Programınız güzeldi ve yoğun ilgi gördü gönlünüze sağlık…

Okumaya devam et

Haberler

Kanser olmamızın sebepleri arasında plastik ürünlerde var mı? (Malatyaobjektif.com için verdiğim röportaj)

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Hamdi Temel kimdir?

Uzun yıllar Dicle Üniversitesinde çalıştıktan sonra Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalına profesör olarak atandım. Kimya ve sağlık yönetimlerinde iki lisansımı tamamdım. Kimya ve Farmakoloji ve Toksikoloji alanlarında iki doktora yaptım.   Yaklaşık 14 yıldır profesör olarak çalışmaktayım. D.Ü. Eczacılık fakültesinin kurucu dekanıyım ve Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma laboratuvarını kurarak iki kurumdan akredite olmuş eşsiz bir laboratuvar kurarak onun kurucu müdürlüğünü de yaptım. Bu zamana kadar 127 si uluslararası olmak üzere 142 adet yayınım ve 300’den fazla sözlü ve poster sunumlarım vardır. 38 proje tamamladım. Susuz aşk yaşanmaz ve Naylon aşkı öldürür adlı kitaplarım vardır.

 

Plastik ürünler yerine hangi ürünler kullanmalıyız?

Plastik ambalajlı ürünler bizler öyle hapsetmiş ki, ne almak istesek bir plastik ile kaplı olduğunu görüyoruz. İçeceklerimizden tutun, yiyeceklerimize kadar her şey plastikte. Artık annelerimizin yaptıkları sarmalar bile plastik ile kuşatılmış bir durumda. Buna bir dur demek gerekmektedir. O yüzden alternatifler geliştirmeliyiz ama pratik olarak en azından bez torbaların yaygınlaştırılması ve cam kapların teşvik edilmesi gerekmektedir.

 

Plastik kullanımında azalma açıklandı. Bu konu hakkında düşünceniz nedir?

 

15 yıla yakından Türkiye’nin hemen hemen her yerinde konferanslar veriyorum, TV programlarına katılıyorum, radyo söyleşileri yapıyoruz. Benim gibi çok akademisyen ve gönüllü kuruluşlarda bu konuya çok eğildiler ve şuan ki hükümetimizde ciddi önlemler almaya başladı. Yıllar önce naylon poşet kirliliğinden 10 kuruşa kurtuluruz diye bir demecim vardı.  Şuan 25  kuruş oldu çok şükür. Herkes ihtiyacı kadar alıyor ve naylon poşet kirliliği yüzde 75’ler oranda azaldı diye bilgiler geldi. Çok sevindirici haberler.

 

Kanser olmamızın ana sebebi plastik mi?

 

Sadece plastiklere bağlamak doğru değil tabiki. Kanser olma çok etkenlere bağlıdır. Bunlardan bir tanesi de plastik kirliliğinden ortaya çıkan ve çözünmesi sonucu toprağa, bitkiye, hayvana ve sonunda insana geçen kimyasallar olabilir. Çünkü gün geçtikçe kanser hastalıklarında artış söz konusu olmaktadır. Hunharca çevremizi, toprağımızı, suyumuzu kirletiyoruz ve tüm canlılar etkilenerek hasta olmaktayız.

 

Plastik kullanımı minimum seviye indirmek için nasıl önlemler alabiliriz.

Öncelikle neden plastik kaplı ürünlerden uzak durmamız gerektiği doğru bir şekilde anlatılmaktadır. Devlet, üniversiteler, belediyeler, tüm STK’lar bunun için eğitici programlar yapmalıdır. Alternatiflerin çeşitliliği artırılmalı ve pratik şeyler yapılmalıdır. Cam sanayi güçlendirilmeli, tek kullanımlık olmayanlar veya bez torbaların kullanımları teşvik edilmelidir.

 

Dünyadaki ‘’ tıp fakültesi, diş hekimliği, eczacılık, veteriner fakültesi’’ sayılarının artmasına parelel sebep ne?

Sağlık çok önemlidir. Bizler çevremizi , toprağımızı suyumuzu, havamızı ne kadar çok kirletirsek o oranda da sağlık problemleri ile karşılacağız demektir. Tüm canlılar hasta artık ne yazık ki. Bu yüzden sağlık ile ilgilenen tüm fakültelere ihtiyaçlar gün geçtikçe artmaktadır. Nedenlerinden birisi bu olabilir. Çünkü mezun olduklarında mesleklerinin garantisi oldukça fazladır.

 

‘’Naylon Aşkı Öldürür’’ kitabın ana fikri nedir?

Alışveriş yaparken herkeste fazladan naylon poşet alma duygusu oluşmuştu. Bedava diye herkes ihtiyacından çok daha fazlasını alıyordu, bu da sonradan aşka dönüştü. Ama bu aşk naylonların çevreye verdiği kirlilik ve çözünmeden dolayı verdiği zarardan dolayı hastalıklar olarak karşımıza çıktı. Bizde  bu şak öldürür dedik, kitabımızın ismi naylon aşkı öldürür olarak piyasaya çıktı.

 

 

Tüm canlılar plastikten etkilenir mi? Etkilenirse nasıl olur?

Hemen hemen tüm canlılarda mikroplastikler tespit edilmeye başlandı. Topraklarımız kirli, hava kirli, sular kirli artık. Gözle görünmeyen mikroplastikler ile tüm dünyamız kuşatılmış durumdadır. Belki kesin bir kanıt ile mikroplastikler şu hastalıklara zarar veriyor diyemiyoruz. Ama bu kadar mikroplastikler ve onlardaki katkı maddeleri bir gün çok büyük zararlar verdiğini göreceğiz. Okyanuslardaki balinalardan tutun, anne sütüne kadar, içtiğimiz çaylardan tutun, daha dünyaya gelmemiş bebeklere kadar her canlı ve cansız mikroplastiklerden nasibini almaktadır.

 

Koronavirüsün plastik üretimine etkisi nedir?

 

Dolaylı etkisi olabilir, çünkü sağlıklı vücuda koronavirüsün etksi ya çok az oluyor yada hiç etkilemiyor. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam tarzımız olursa koronayı rahat atlatabileceğiz. Çünkü gerçekten plastik kirlilikten gelen zararlı kimyasallar ve mikroplastikler sağlığımızı tehdit ediyor. Birde alışverişlerde renkli poşetleri kullanmamak daha doğru çünkü renkli poşetlerde koronavirüsün tutunma ihtimali daha fazla olabiliyor.

Kullandığınız plastik rengi fark eder mi?

Tabiki çok  fark ediyor, özellikle de siyah poşetlerden tamamen uzak durmak gerekiyor. Çevreden toplanan plastikler geri dönüşüm ile naylon poşet yapımda kullanılıyor, belli sıcaklığa getirilmez ise buralarda mikrobiyal kirlilikler oluşma ihtimali çok fazladır. Bir de siyah boya kullanıyorsa ve de ot öldürücü böcek öldürücü ilaçların plastik kaplarıda bu naylon poşet üretiminde kullanılıyor sa vay halimize.

 

‘’Susuz Aşk Yaşanmaz’’ kitabında yazarın vermek istediği mesaj nedir?

 

Tüm canlılar için su çok önemlidir. Günlük ihtiyacımız kadar su içmek zorundayız. Her akşam çoğu programlarda su için diye bilim adamları nasihatlar etmektedir. Ancak hangi suyun içilmesi gerektiği ve neden içilmesi gerektiği iyice bilinmektedir. Çünkü su içmez isek hayat olmaz, bu tüm canlılar için geçerlidir. Eğer su olmaz ise aşk da olmaz, naylon aşkı öldürür’ün devamı niteliğinde bir kitabımdır.

 

Suyun tüm canlılar üzerindeki etkileri nelerdir? Bizler neden su içmeliyiz?

Tüm hastalıkların başı vücudun susuz kalmasındandır diye özetleyebiliriz. Suyu taze su ve bayat su diye ikiye ayırıyoruz. Bayat su hapsedilen su, taze su da akan sudur. Hapsedilen sular; damacanlardan tutun pet şişelerdekilere kadar sudur ve bunları özellikle de güneş ışınlarına çok mazur kalmış ise içmemek gerekmektedir. En doğru su akan sudur.

 

İllerde bulunan belediyelerin su kirliliğine yönelik çalışmaları nasıl olmalıdır?

Eğer belediyelerimiz de se ki bizim suyumuz güvenilirdir. Ozaman tavsiyem belediye sularının içilmesidir. Çünkü musluklardan gelen sular akan sulardır. Belediyelerimize çok önemli görevler düşmektedirler ve tam arıtımlarını sağlamaları gerekmektedir. Temiz suların halkımıza verilmesi demek çoğu hastaklardan kurtulmamız veya hasta olmamak demektir.

Bu röportajı yapmamızda emeği geçen Prof. Dr. Hamdi Temel hocama, İdealist Genç Düşünürler Derneği Başkanı Ömer Faruk Argun’a teşekkür ederiz.

Editörler:  Sevda Piliç, Aycan Aslan

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı

maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş