Bizimle iletişime geçin

Haberler

Görünmeyen tehlike mikroplastikler ve zararları

Yayınlanma

Tarih

Diyarbakır Final Okullarında “Görünmeyen tehlike mikroplastikler ve zararları” adlı söyleşi gerçekleşecektir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Plastik Atığa Karşı

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Diyarbakır Final Okulları “Plastik Atığa Karşı” adlı program düzenledi. Programa Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi TEMEL davet edildi ve “Çevre Bilinci” konusunda davetli konuşmacı tarafından seminer verdi. Program başlamadan önce piyano çalan öğrenciler konferans salonunu coşturdu.

Proje sorumlusu Final Okulları müdür yardımcısı Neşe Çelik projenin tanıtımını yaparak öğrenciler ile beraber yoğun ve dolu dolu bir program yaptıklarını, çok yorulduklarını ama değdiğini belirterek öğrencilerin yapmış oldukları etkinliklere geçildi.

Tüm okul öğrencileri adeta sefer olmuşçasına atıkları toplamışlar ve belediyenin geri dönüşüm ünitelerine göndermek için paketlemişlerdi. Her duvarda plastik atıklara yönelik resimler ve yapmış oldukları plastik atığa karşı görselleri vardı.

İyilik Meclisi tanıtımı ile slayt gösterileri başladı, öğrencilerin pankartlarındaki söylevler harikaydı ve özel plastik atıklı giysileri olan öğrencilerin olağanüstü basketbol şöleni ile program devam etti.

Günün önemine ait öğrencilerin şiirleri ve şarkıları ise muhteşemdi.

Programa davetli olarak katılan Prof. Dr. Hamdi TEMEL konferansa başlamadan önce öğrencilere “Bugün öğreneceğiniz bilgileri öncelikle kendinizde uygulamanızı ve çevrenize anlatmanızı istiyorum. Bunu yapacaksanız konferansıma başlayacağım” diyerek söz vermelerini istedi. Sözü aldıktan sonra konferansa geçildi.

Çevre bilincinin çok önemli olduğunu çünkü çevremiz ne kadar temiz ise tüm canlıların sağlıklarının daha iyi olacağını belirterek plastik kirliliğine vurgu yaptı.

Dünyada ilk plastik pet şişeler ile ilgili çalışma yapan akademisyenlerden biri olduğunu ve mümkün oldukça cam şişelerden su içilmesi gerektiğini söyledi.

Temel, konuşmasında artık mikroplastiklerin kanlarda dolaştığını, kutuplara kadar ulaştığını ve beyini bile etkilediğini açıkladı.

Naylon poşet kirliliğini gündeme getirerek “Naylon Aşkı Öldürür” adlı kitap yazdığını ve poşetlerin vergilendirilmesi gerektiğini alınan vergilerin ise sadece geri dönüşüm ünitelerinde kullanılmalı ile ilgili cümlelerini sarf etti.

Diyarbakır Büyükşehir adına konuşan Evin Dinar ise plastik atıkların toplanması ve imhası için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

Öğrencilerin tiyatrosu ise müthişti, savurganlığın ve israfın ne kadar tehlikeli boyuta ulaştığını ve bu durumunda çevremizi kirlettiği bilgileri verildi.

Program sonunda çevreye yönelik şarkıları ve rap tarzı müzikleri seslendiren öğrenciler dinleyicilerden tam not aldı.

Program sonunda günün anlam ve önemine ait plaketler verilerek program sonlandırıldı.

Okumaya devam et

Haberler

İklim Değişikliğinin Kadın ve Çocuk Sağlığı Üzerine Etkisi sempozyumu

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik ve Çocuk Gelişimi Haftası Etkinliği dolayısı ile “İklim Değişikliğinin Kadın ve Çocuk Sağlığı Üzerine Etkisi” Sempozyumu düzenlendi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ve Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından düzenlenen sempozyumda Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel “İklim değişikliğinin çocuk sağlığına etkisi” ve Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Duygu Murat Öztürk tarafından ise “İklim Değişikliğinin Kadın Sağlığına etkisi” konulu bildiriler sunuldu.

Açılış konuşmalarında Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ergün YURTBAKAN ve Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yurdagül GÜNAYDIN günün anlam ve önemine yönelik kısa konuşmalarının ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç POLAT fakülteleri adına bu tür etkinliklerin devam edeceğini ve konunun uzmanı değerli hocalarımız sunumlarını heyecanla beklediklerini ve bu sempozyum için katkısı olan bölüm hocalarına ve öğrencilerine çok teşekkür etti.

Günün anlam ve önemine yönelim duygu yüklü müzik şöleni ile program devam etti.

İlk sunum “İklim Değişikliğinin Kadın Sağlığına etkisi” idi ve iklim değişikliğinin kadınlar üzerinde stres ve kaygı düzeylerini arttırdığını, gelecek endişeleri oluşturduğunu ve psikolojilerinin olumsuz etkilendiğine Dr. Duygu Murat Öztürk vurgu yaptı.

Prof. Dr. Hamdi TEMEL, ikinci sunumunda iklim değişikliğinin çocuk sağlığı üzerindeki etkilerine odaklandı. Plastik kirliliğinin iklim üzerindeki etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığını vurguladı ve iklim değişikliğini önlemek için çözüm önerileri sundu. Her bireyin, tükettiklerinden başlayarak kullandığı her şeyin iklimi etkileyebileceğini ve bu nedenle daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Ayrıca, çocukların gelişimlerinin hızlı olduğu dönemde iklim değişikliğinin etkilerine daha duyarlı olduklarını vurguladı.

Konuşmalar öğrencilerin büyük ilgi ve alakaları ile devam etti.

Program sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı sunum yapan hocalara teşekkür belgesini takdim ederek program sonlandırıldı.

Okumaya devam et

Haberler

Yozgat Bozok Üniversitesi’nden akademisyenlere proje eğitimi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Yozgat Bozok Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile YÖGEM işbirliğinde akademisyenler için Araştırma Projesi Hazırlama ve Yürütme Eğitimi etkinliği düzenlendi. Etkinliğe 30 araştırmacı katıldı.

Etkinlikte Yozgat Bozok Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Prof. Dr. Hamdi Temel ile Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Demir ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sefa Tarhan’ın sabah oturumlarında etkileşimli eğitim sunumları yaptı. Etkinliğin öğleden sonraki oturumunda ise katılımcıların oluşturduğu gruplarla proje hazırlama odaklı uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi.

Grup çalışmaları sonunda hazırlanan proje taslakları üzerinde kritikler yapılırken karşılıklı sunumlar yoluyla akla takılan birçok soru cevaplandırıldı. Katılımcıların faydalı ve etkili buldukları eğitim sonrasında gönüllü eğitmenlik yapan akademisyenlere teşekkür belgesi takdim edildi.

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı

maksibet giriş maksibet film hd izle film izle film hd izle şutbet giriş şutbet oslobet giriş oslobet betmoris giriş betmoris elexusbet giriş favorislot elexusbet giriş