Bizimle iletişime geçin

Haberler

Prof. Dr. Hamdi Temel ,”Naylon poşetler vergilendirilmeli”

Yayınlanma

Tarih

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda kendi kurduğu Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel naylon poşetlerin insana ve doğaya olan zararlarına değinip geliştirdiği alternatifler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Temel: ‘’Naylon poşeti ücret vererek almanız bir caydırıcılık oluşturur’’ ‘’Vergilendirme getirilerek çoğu Avrupa ülkelerinde yüzde 95 oranında bir başarı yakalanmıştır.

“Naylon poşetlerin çözülmesi ayrı bir dert çözülmemesi ayrı bir dert”

Naylon poşetlerin doğaya verdiği zararları anlatan Prof. Dr. Hamdi Temel naylon poşetlerin hem çözülmesi durumunda hem de çözülmemesi durumunda doğaya zarar verdiğini aktardı. Temel: poşetlerin çözülmesi durumunda toprağın fiziksel ve kimyasal özelliğini değiştirdiğini ve orada yetişen bitkilerin zarar gördüğünü çözülmemesi durumunda ise çevre kirliliğine neden olduğunu söyledi. Naylon poşetlerin zararlarını ayrıntılarıyla anlatan Temel ,Naylon poşetlerin vergilendirilmesine de değindi. Naylon poşetlerin petrol türevi olduğunu hatırlatan Temel, petrolü bedavaya almadıklarını bu nedenle naylon poşetlerin bedava olması gerektiği fikrinin yanlış olduğunu kaydetti. 2017 yılında yapılacak olan düzenleme ile naylon poşetlerin vergilendirileceğini ve bununla poşetlerin kullanımında caydırıcılığın arttıracağını söyleyen Temel, naylon poşetlerin evlerimize nasıl girdiğini de anlattı. Naylon poşetler genellikle çöp torbası olarak kullanılmak üzere evlerimize giriyor. Ama gereksiz yere alınan poşetlerin çoğu da çöp torbası olarak kullanılmadığı gibi aynı şekilde başka bir naylon poşete konularak doğaya atılıyor. Türkiye’de naylon poşetlerle ilgili ilk ve tek kitap olan Naylon Aşkı Öldürür’ün yazarı Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel ,naylon poşet kullanımına alternatif olarak bez torbaların kullanılması gerektiğini aktardı. Konuyla ilgili son olarak da üç ana unsur üzerinde duran Temel: ‘’İnsanların israftan uzak durması gerektiğini, kasiyer ve tezgahtarların müşterilere ihtiyacı kadar naylon poşet vermesini ve büyük şirketlerin, firmaların albenili naylon poşet üretmemeleri gerektiğini söyledi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Dicle Üniversitesinde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel, doktora öğrencisiyle bor madeni üzerinde yaptığı çalışmalarla yarı sentetikli bor türevli el yumuşatıcı krem üretti.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel,  AA muhabirine, ikinci doktorayı yapmaya karar verdikten sonra uzmanlık alanının Türkiye’yi ilgilendiren bir konu olduğu için bor bileşikleriyle çalışmaya karar verdiğini söyledi.
Bazı bilim adamlarının bor için “sanayinin tuzu” ifadesini kullandığını, kendisinin de bu madeni “rüya element” olarak nitelendirdiğini belirten Temel, çok önemli olan bu elementin gübre, cam, enerji, ilaç ve kozmetik gibi birçok sektörde kullanım alanının olduğunu ifade etti.
Tez hocası olduğu doktora öğrencisi Metin Atlan‘ın hazırladığı tez ve kendisinin hazırladığı ikinci doktora teziyle yaptıkları çalışmalara değinen Temel, “Yapılan iki doktora çalışmasının sonucunda dünyada ilk defa yarı sentetik bor bileşiklerini yaptık. Bu bileşiklerde antioksidan özelliklerinin çok yüksek olduğunu ve canlı hücrelerini yok etmediğini yani toksik özelliğinin olmadığını gördük.” diye konuştu.
“Güzel sonuçlar elde ettik”
DÜ Eczacılık Fakültesi Araştırma Laboratuvarı’nda 4,5 yıldır bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini anlatan Temel, şunları söyledi:
“Bor bileşiklerini sentezledikten sonra geçtiğimiz uygulama alanında bor kremleri yaptık. Dünyada ilk defa yarı sentetikli bor türevli krem yaptık. Bunun hem dermatolojik hem de mikrobiyal uygulamalarına baktığımız zaman inanılmaz derecede güzel sonuçlar elde ettik. Özellikle insanların vücuduna faydalı olabilecek yarı sentetik maddeler yaptık. Elde ettiğimiz bor kremleri çok rahat kullanılabilecek.”
Dünyada bazı bilim adamlarının borun toksik özelliğinin fazla olduğu yönünde iddialarının bulunduğunu belirten Temel, bunun üzerine elde ettikleri bileşikler üstünde çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
“Canlı hücreler üzerine yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz bor bileşiklerinin uygulamasında hiçbir canlı hücrenin ölmediğini gördük. Özellikle bizim boronik asit türevli bileşiklerimiz toksik değiller. Bunun çalışmasını yaparak ispatlamış olduk. Etkinliği yüksek dergilerde de bu konu ile ilgili makaleler çıkacak.” diyen Temel, Sağlık Bakanlığından onay alınmasının ardından ürettikleri kremlerin seri üretime geçilmesinin planlandığını anlattı.
“Boru çok aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor”
Çalışmalarıyla yara kremlerinde de çok güzel sonuçların elde edileceğine inandığını vurgulayan Temel, şu ana kadar fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bu yöndeki sonuçların çok aktif olduklarını gördüklerini kaydetti.
Borun dünya rezervinin yüzde 73’ten fazlasının Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Temel, şu bilgileri verdi:
“Bora çok önem vermemiz lazım. Bor enstitüleri kurulmuş. Bizim amacımız boru çok daha ileri boyuta götürmek. Bor üniversitesinin kurulması gerekiyor çünkü Türkiye’nin dünyada en gelişmiş ülke sayılmasının nedenlerinden birisi de bu bor olacaktır. Her bilim adamı, çalıştığında borun bir rüya element olduğunu görecek. Artık bir pik yapmamız lazım. Çok güzel projelerimiz var. Bunun yanında boru çok aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Savunma sanayisinde, kozmetikte, ilaçta boru kullanmamız lazım. Bizim milli gelirimiz artacak, dışa bağımlılığımız azalacak, ihracatta çok iyi boyuta geleceğiz çünkü dünya rezervinin yüzde 73’ten fazlası Türkiye’de var.”

Okumaya devam et

Haberler

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ, ÇEVRECİ OLDU

Yayınlanma

Tarih

Yazar

İlimiz Merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Anaokulunda ‘Çevre Bilinci Eğitimi’ konulu, geniş katılımlı bir seminer düzenledi. Semineri, Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel verdi.
Seminere okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık Topluluk katıldı. Öğrenciler ellerinde ‘çevre kirliliğine hayır’ türevi pankartlarla Prof. Dr. Hamdi Temel’i kapıda karşıladılar. Seminerden önce en küçük öğrencilerden iki kişi Prof. Dr. Hamdi Temel’e çiçek vererek ‘hoş geldiniz’ dediler.

EĞİTİCİ VİDEOLAR EŞLİĞİNDE

Seminerde çevre bilinci nasıl oluşmalı ile ilgili eğitici videolar gösterilerek seminere devam edildi. Minik öğrencilerin anlayabileceği şeklinde çevrenin kirletilememesi, ağaçları kesilmemesi, ormanların yok olmaması, plastik çatal bıçak gibi şeylerin kullanılmaması gerektiği gibi şeyler anlatıldı ve bugün anlatılan şeylerin akşam ailelerine anlatılması gerektiği gibi konular anlatıldı.

Okumaya devam et

Haberler

Arif Eren’e Saygı Günü Düzenlendi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli şairlerimizden biri olan eğitimci Arif Eren için “saygı” günü düzenlendi

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı