Bizimle iletişime geçin

Haberler

Prof. Dr. Hamdi Temel: 10 kuruşa naylon poşetten kurtuluruz

Yayınlanma

Tarih

12

DİCLE Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, koyu renkli naylon poşetlerin zehirli ve kanserojen maddaler içerdiğine dikkati çekti ve “Türkiye’de naylon poşet sorununu 10 kuruşa çözeriz. Markete gittiğinizde gıda maddeleri konulan her bir naylon poşet için 10 kuruş ücret alınırsa, bu iş biter” dedi.
Erzurum Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ŞEHİRDER), Atatürk Üniversitesi Kampusü’ndeki Mavi Salon’da düzenlediği konferansta konuşan Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, poşet ve pet şişelerin kansere yol açtığını bildirdi. ‘Naylon, aşkı öldürür’ kitabın yazarı olan Prof. Dr. Hamdi Temel, Amerika ve Avrupa ülkelerinde naylon poşet sorununu hallettiğini belirtti. Toprağa karışan zararlı poşetlerin bitkilere bulaştığını bu yolla canlılara zarar verdiğini anlatan Prof. Dr. Temel, çöplerden toplanan plastiklerin hijyenik olmağını ve bu şekilde toplanan plastiklerden elde edilen koyu renkli naylon poşetlerin kesinlikle gıda amaçlı kullanılmaması gerektiğini anlattı. Toprakta çözülen naylon poşetlerin bitkilere, bitkilerden hayvanlar aracılığı ile insanlara geçtiğine vurgu yapan Prof. Dr. Hamdi Temel, bu konuda şunları söyledi:“Amerika ve  Avrupa ülkelerinde 30 yıldır halk sağlığını tehdit etmeyen, geri dönüşümü olan kağıt torba kullanılıyor. Poşet yerine bez torba, file, kağıt poşet gibi ürünler kullanmalıyız. Şu an Avrupa’da naylon poşet kullananlardan vergi alınıyor. Biz de Türkiye’de naylon poşet sorununu 10 kuruşa çözeriz. Markete gittiğinizde gıda maddeleri konulan her bir naylon poşet için 10 kuruş ücret alınırsa, bu iş biter. Şu an bakıyorsunuz tüm dünyada insanlar hasta. Bu konuda akademik ve deneysel çalışmalar yapıyor, elde ettiğimiz bilgileri toplumumuzla paylaşıyoruz. Özellikle siyah poşetleri günlük hayatınızdan çıkarın. Örneğin böcek öldürücü zehirli maddeler taşıyan plastik kapları kazanlara atıyor ve ondan siyah poşet üretiyorlar. Naylon poşetlerde kimyasal katkı maddeleri var. Naylon poşet sadece Türkiye’nin değil dünyanın problemi. Çünkü siz nereye giderseniz gidin her tarafınızda naylon poşet kirliliğini göreceksiniz.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ, ÇEVRECİ OLDU

Yayınlanma

Tarih

Yazar

İlimiz Merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Anaokulunda ‘Çevre Bilinci Eğitimi’ konulu, geniş katılımlı bir seminer düzenledi. Semineri, Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel verdi.
Seminere okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık Topluluk katıldı. Öğrenciler ellerinde ‘çevre kirliliğine hayır’ türevi pankartlarla Prof. Dr. Hamdi Temel’i kapıda karşıladılar. Seminerden önce en küçük öğrencilerden iki kişi Prof. Dr. Hamdi Temel’e çiçek vererek ‘hoş geldiniz’ dediler.

EĞİTİCİ VİDEOLAR EŞLİĞİNDE

Seminerde çevre bilinci nasıl oluşmalı ile ilgili eğitici videolar gösterilerek seminere devam edildi. Minik öğrencilerin anlayabileceği şeklinde çevrenin kirletilememesi, ağaçları kesilmemesi, ormanların yok olmaması, plastik çatal bıçak gibi şeylerin kullanılmaması gerektiği gibi şeyler anlatıldı ve bugün anlatılan şeylerin akşam ailelerine anlatılması gerektiği gibi konular anlatıldı.

Okumaya devam et

Haberler

Arif Eren’e Saygı Günü Düzenlendi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli şairlerimizden biri olan eğitimci Arif Eren için “saygı” günü düzenlendi

Okumaya devam et

Haberler

Prof. Dr. Hamdi Temel: Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanıdır

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Çevre Bilincini Geliştirme Derneği (ÇEBİD) Başkanı ve Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, plastikler içerisinde en zehirli ve kanserojen maddeler taşıyanın siyah poşetler olduğunu belirtti.
Temel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plastik poşet kullanımını azaltmak için hayata geçirilen projenin çok yerinde ve isabetli bir adım olduğunu söyledi.
Plastik poşetlerin çevreye ve insana verdiği zararın çok büyük olduğuna dikkati çeken Temel, “Bakanımızın son açıklamasına göre naylon poşetlerin kullanımının yüzde 70 azaldığını gördük. Bu Avrupa’da yıllardır uygulanmakta olan projeydi. Naylon poşetlerin verdiği zararın azaltılması çok önemli. Biz bunun önlemini almasaydık çevremiz kirlenecekti. Naylon poşetlerin çözülmesi ayrı bir dert çözülmemesi ayrı bir dert. Çözüldüğü zaman toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri değişiyor” diye konuştu.

Plastik poşetlerin küresel ısınmayı da tetiklediğini aktaran Temel, “Poşetlerin çözüldüğü yerde yetişen bitkiler, meyveler ve sebzeler etkileniyor. Bunları yiyen bizleriz, sonra o kimyasal maddeler bize zarar veriyor. Çözülmediği zaman bunları hayvanlar yiyor ve ölümlerine neden oluyor. Yakılarak yok edilmek isteniyor bu sefer küresel ısınmaya etki ediyor. Atmosfere zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

“TSE DAMGASI OLMAYAN HİÇBİR ÜRÜN KESİNLİKLE ALINMAMALI”
Temel, plastiklerin özellikle sıcak yiyecek ve içeceklerle temas ettiğinde daha da zararlı olduğuna değinerek bu konuda halkın daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Kırtasiye ürünlerinde de plastiklerin çok yoğun olduğunu ve zehir saçtığını dile getiren Temel, şunları kaydetti: “Plastik bir bardağa, tabağa sıcak bir şey koyduğumuzda büzüşme ve içine geçme varsa çözülme en fazla orada oluyor demektir. Öyle olduğu zaman onu kesinlikle hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Böyle plastik, çatal, bardak, kaşık ve tabakları kesinlikle sıcak yiyeceklerde kullanmamamız gerekiyor. Çünkü o sıcaklıkla birlikte polimerik (plastik parça) madde molümerlere dönüşüyor. Onlar vücuda temas ettiği zaman kansere neden oluyor. Kırtasiye ürünlerine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın mesela aldığı çantalarda ellerine boya geliyor. O boya derisine temas ettiği zaman kimyasallar reaksiyona girecek ve deri kanserine neden olacak. TSE damgası olmayan hiçbir ürün kesinlikle alınmamalı. Eğer vücutta alerji olmuşsa demek ki ağır metaller etki etmiş. Bunlar bilimsel olarak ispatlanmış şeyler. Bu konuda aileler çok dikkatli olmalı. Kimyasal zirai ilaçların kapları da siyah poşet yapımında kullanılıyor. Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanıdır.”

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı