Bizimle iletişime geçin

Haberler

Bilim ve İşdünyası Buluşması

Yayınlanma

Tarih

Kentimizi ve Markalarımızı Tanıyalım’ programı kapsamında Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) gezildi.

Programa Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hayrettin Bahçıvancı,

Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet SayarDiyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Burç Baysal, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Akbal, DİSİAD üyesi iş adamları katıldı.
Konuklar ev sahibi olarak Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici ve Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel tarafından karşılandı.

MERKEZ YENİLİKLERE ÖNCÜLÜK EDECEK

Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel merkezin, DPT, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK’ın katkılarıyla kurulduğunu söyledi.

Merkezde, kimyasal, gıda, biyoteknik, yakıt ve elektromanyetik laboratuvarının yer aldığı 23 araştırma ile 5 çalışma laboratuvarının bulunduğunu kaydeden Temel, “Diyarbakır’daki en büyük yatırımlardan biri haline dönüşen merkezde dünyada sadece 5 ülkede bulunan teknolojik cihazlar yer almaktadır. Teknolojik araştırmaların yanı sıra birçok alana ışık tutan merkez, aynı zamanda yeniliklere de öncülük etmektedir. Merkezimiz, Türkiye‘de bulunan en donanımlı teknolojik ve entegre araştırma merkezlerinden biri olmayı hedef seçmiştir. Bünyesinde, akademik ve idari olmak üzere 50 personel görev yapmaktadır” dedi.

“SANAYİCİMİZLE ÇALIŞARAK PİYASAYA AÇILMAK İSTİYORUZ”

Akademik anlamda dünyanın en önemli çalışmalarını yaptıklarını belirterek, “Her alanda akademik olarak çalışabileceğimiz bir ortam var. Sanayicimiz ile birlikte çalışmalar yapabilir ve Türkiye‘de örnek bir model olabiliriz. Şimdiye kadar hep akademik çalışmalara imza attık ama bundan sonra sanayicilerimizle çalışmak ve piyasaya açılmak istiyoruz” diye konuştu. Temel, merkezin resmi açılışının 6 Mart 2014 günü yapılacağını sözlerine ekledi.

“DİCLE ÜNİVERSİTESİ ŞU ANA KADAR ORTAYA DOĞRU DÜRÜST BİRŞEY KOYMADI”

Prof. Dr. Hamdi Temel’in verdiği bilgilerin ardından konuşan Diyarbakır Sanayici İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal,Bugün burada iş dünyası ile bilimin doğru bir ilişkide bir araya gelmesinin ayrıcalığını yaşamak için beraberiz. Cumhuriyet’in eski üniversite biriminin kentimizle olması hepimiz adına gurur verici bir tablo olduğunun altını çiçzerek. Malesef ve malesef ki doğru bir düzlemde kent iş alemei ile akademik çevre bir araya gelerek gelişim adına sonuçlar üretmediğimiz gerçekliğini gözadrdı etmeyeceğim. Lakin bugün buraya sizin evinizde geçmişte yaptıklarİmızı, konuşmaya gelmedik. Ümdim o ki bu tesisle ilişki düzenlememiz doğru bir yere gider.<-p>

Değerli katılımcılar, kendi tablomuzu ortaya koyup, duygu kabarıklığı içinde çalışmalarımızı kalkınma temelinde yapmanın idamesini sağlayarak, kouşlları ortaya koymak zorunluluğunda olduğumuzu tekrarlamak isterim. Bilimin katkİsı ile iş dünyasının ortaklaşarak yapacağı çalışmalarda yanlış yapılabilirme koşulunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kısacası biz hızlıca kalkınmalıyız. Niçin mi? Bizler eğerki İstanbul çöpünü toplamaya giden küçük bedenlerden kendimizi sorumlu hissediyorsak ve bu küçük bedenlerin yuşamlarını doğal her çocuk gibi normal bir yaşantı olması için, kalkınma zorunluluğunu kendimize hatırlatmak için kalkınmalıyız. Yıllardan beridir. Ayrımcılık davranışlarına muhatap olan fındık işçisi kentimizdeki çocuklüarımızı, sıcak bir yuvaya kavuşmaları için bizler kalkınmalıyız. Her kentin her normal yaşamın devam ettiği yerleşim yerlerindeki çocuklar yaptığı gibi eğitimle buluşturabilmeleri, ortamlar oluşturabilme adına kalkınmalıyız.  Kalkınma derken de ifadesini zengilşme olarak salt bakmamalıyıx. Doğru bireyler için eğitim düzeyiyle yüzleşmek için kalkınmalıyız.

Kalkınmalıyız ki geçmişin değerlerine sahip çıkarken, geleceğe doğru izler bırakma adına, kalkınmalıyız ve evet bu yapı için olmazsa olmazı ilimin ve bilimin iş dünyası ile aynı doğrultuda çalışma ve hissetmelidir. Emin ki hissiyat konusunda problemimiz yok. Sadece beraber çalışabilme koşullarını oluşturalım. Bu manada bizler, DİSİAD olarak objektif ve ön yargısız olarak çalışmaya hazır olduğumuzu söylemek isterim.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Dicle Üniversitesinde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel, doktora öğrencisiyle bor madeni üzerinde yaptığı çalışmalarla yarı sentetikli bor türevli el yumuşatıcı krem üretti.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel,  AA muhabirine, ikinci doktorayı yapmaya karar verdikten sonra uzmanlık alanının Türkiye’yi ilgilendiren bir konu olduğu için bor bileşikleriyle çalışmaya karar verdiğini söyledi.
Bazı bilim adamlarının bor için “sanayinin tuzu” ifadesini kullandığını, kendisinin de bu madeni “rüya element” olarak nitelendirdiğini belirten Temel, çok önemli olan bu elementin gübre, cam, enerji, ilaç ve kozmetik gibi birçok sektörde kullanım alanının olduğunu ifade etti.
Tez hocası olduğu doktora öğrencisi Metin Atlan‘ın hazırladığı tez ve kendisinin hazırladığı ikinci doktora teziyle yaptıkları çalışmalara değinen Temel, “Yapılan iki doktora çalışmasının sonucunda dünyada ilk defa yarı sentetik bor bileşiklerini yaptık. Bu bileşiklerde antioksidan özelliklerinin çok yüksek olduğunu ve canlı hücrelerini yok etmediğini yani toksik özelliğinin olmadığını gördük.” diye konuştu.
“Güzel sonuçlar elde ettik”
DÜ Eczacılık Fakültesi Araştırma Laboratuvarı’nda 4,5 yıldır bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini anlatan Temel, şunları söyledi:
“Bor bileşiklerini sentezledikten sonra geçtiğimiz uygulama alanında bor kremleri yaptık. Dünyada ilk defa yarı sentetikli bor türevli krem yaptık. Bunun hem dermatolojik hem de mikrobiyal uygulamalarına baktığımız zaman inanılmaz derecede güzel sonuçlar elde ettik. Özellikle insanların vücuduna faydalı olabilecek yarı sentetik maddeler yaptık. Elde ettiğimiz bor kremleri çok rahat kullanılabilecek.”
Dünyada bazı bilim adamlarının borun toksik özelliğinin fazla olduğu yönünde iddialarının bulunduğunu belirten Temel, bunun üzerine elde ettikleri bileşikler üstünde çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
“Canlı hücreler üzerine yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz bor bileşiklerinin uygulamasında hiçbir canlı hücrenin ölmediğini gördük. Özellikle bizim boronik asit türevli bileşiklerimiz toksik değiller. Bunun çalışmasını yaparak ispatlamış olduk. Etkinliği yüksek dergilerde de bu konu ile ilgili makaleler çıkacak.” diyen Temel, Sağlık Bakanlığından onay alınmasının ardından ürettikleri kremlerin seri üretime geçilmesinin planlandığını anlattı.
“Boru çok aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor”
Çalışmalarıyla yara kremlerinde de çok güzel sonuçların elde edileceğine inandığını vurgulayan Temel, şu ana kadar fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bu yöndeki sonuçların çok aktif olduklarını gördüklerini kaydetti.
Borun dünya rezervinin yüzde 73’ten fazlasının Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Temel, şu bilgileri verdi:
“Bora çok önem vermemiz lazım. Bor enstitüleri kurulmuş. Bizim amacımız boru çok daha ileri boyuta götürmek. Bor üniversitesinin kurulması gerekiyor çünkü Türkiye’nin dünyada en gelişmiş ülke sayılmasının nedenlerinden birisi de bu bor olacaktır. Her bilim adamı, çalıştığında borun bir rüya element olduğunu görecek. Artık bir pik yapmamız lazım. Çok güzel projelerimiz var. Bunun yanında boru çok aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Savunma sanayisinde, kozmetikte, ilaçta boru kullanmamız lazım. Bizim milli gelirimiz artacak, dışa bağımlılığımız azalacak, ihracatta çok iyi boyuta geleceğiz çünkü dünya rezervinin yüzde 73’ten fazlası Türkiye’de var.”

Okumaya devam et

Haberler

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ, ÇEVRECİ OLDU

Yayınlanma

Tarih

Yazar

İlimiz Merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Anaokulunda ‘Çevre Bilinci Eğitimi’ konulu, geniş katılımlı bir seminer düzenledi. Semineri, Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel verdi.
Seminere okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık Topluluk katıldı. Öğrenciler ellerinde ‘çevre kirliliğine hayır’ türevi pankartlarla Prof. Dr. Hamdi Temel’i kapıda karşıladılar. Seminerden önce en küçük öğrencilerden iki kişi Prof. Dr. Hamdi Temel’e çiçek vererek ‘hoş geldiniz’ dediler.

EĞİTİCİ VİDEOLAR EŞLİĞİNDE

Seminerde çevre bilinci nasıl oluşmalı ile ilgili eğitici videolar gösterilerek seminere devam edildi. Minik öğrencilerin anlayabileceği şeklinde çevrenin kirletilememesi, ağaçları kesilmemesi, ormanların yok olmaması, plastik çatal bıçak gibi şeylerin kullanılmaması gerektiği gibi şeyler anlatıldı ve bugün anlatılan şeylerin akşam ailelerine anlatılması gerektiği gibi konular anlatıldı.

Okumaya devam et

Haberler

Arif Eren’e Saygı Günü Düzenlendi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli şairlerimizden biri olan eğitimci Arif Eren için “saygı” günü düzenlendi

Okumaya devam et

Trendler

Prof. Dr. Hamdi Temel © 2020 Tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Toplam Ziyaretçi Sayısı