Bizimle iletişime geçin

Haberler

Dev Bilim Merkezi Kuruldu

Yayınlanma

Tarih

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), TÜBİTAK ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla içerisinde 28 laboratuvarın bulunduğu Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) kuruldu. Aralarında Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası (Dtso) Başkanı Ahmet Sayar ve Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal’ın da yer aldığı bir grup iş adamı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük araştırma merkezi olan DÜBTAM’da incelemelerde bulundu. Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Binici ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun’un da katıldığı ziyarette konuşan DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, DPT, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK’ın katkılarıyla kurulan merkezin yaklaşık 15 milyon liraya malolduğunu söyledi. Merkezde, kimyasal, gıda, biyoteknik, yakıt ve elektromanyetik laboratuvarının yer aldığı 23 araştırma ile 5 çalışma laboratuvarının bulunduğunu kaydeden Temel, şöyle konuştu: “Diyarbakır’daki en büyük yatırımlardan biri haline dönüşen merkezde dünyada sadece 5 ülkede bulunan teknolojik cihazlar yer almaktadır. Teknolojik araştırmaların yanı sıra birçok alana ışık tutan merkez, aynı zamanda yeniliklere de öncülük etmektedir. Merkezimiz, Türkiye’de bulunan en donanımlı teknolojik ve entegre araştırma merkezlerinden biri olmayı hedef seçmiştir. Bünyesinde, akademik ve idari olmak üzere 50 personel görev yapmaktadır.” Temel, DÜBTAM olarak yerel endüstriler ve teknokent ile işbirliği içinde çalışarak Dicle Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası proje yönetim potansiyelini artırmayı hedeflediklerini belirterek, merkezin resmi açılışının 6 Mart 2014 günü yapılacağını sözlerine ekledi. (AA) 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

“KANSEROJEN OLAN HERŞEYDEN UZAK DURUN”

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Plastik Hayatlar adlı konferans gerçekleşti. Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencilerinin davete icabet eden Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Kurucu Dekanı Hamdi Temel verdiği konferansta kanserojen olan her şeyden uzak kalınması gerektiğini söyledi.
Çevreye duyarlı ve gönüllü öğrencilerin katıldığı konferansta baştan sona soru cevap halinde geçti. Yapılan konferansta öğrenciler plastikler konusunda bilgilendirildi.
Pet şişeler ile kendi yaptığı çalışmalar üzerinde duran Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel,  verdiği konferansta şu konulara değindi; “Plastik hayatlar, içilen plastikler ve kanser konularında öğrenci kardeşlerimizi bilgilendirdik. Plastiklerin çevreye verdiği zararlar ve bunun sonucunda hasta riski olma üzerinde bilgiler verdik. Sağlığımıza bu genç yaşta dikkat etmemiz ve sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Naylon poşet için 25 kuruş vergi getirilmesi ile naylon poşet israfının önüne geçilmiştir” dedi.
Konferans sonunda Nevzat ayaz Anadolu Lisesi Müdürü Nevzat Ayaz teşekkür konuşması yapmasının ardından hatıra fotoğrafları çekilerek sona erdi.

Okumaya devam et

Haberler

Diyarbakır Bahçeşehir kolejinde ayın konuğu Prof. Dr. Hamdi Temel idi

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Bu ayki Bahçeşehir kolejinin konuğu Prof. Dr. Hamdi Temel’di. Çevre bilinci semineri düzenlendi

Okumaya devam et

Haberler

Final okullarının bu ayki konuğu Prof. Dr. Hamdi Temel’di

Yayınlanma

Tarih

Yazar

Dicle Üniversitesi Kimya Profesörü; Hamdi Temel Hocamız, ekim ayi “ Bir Konu Bir Konuk” programında yenilebilir, icilebilir mikroplastikler hususunda öğrencilerimizle bir araya geldi. Son derece yararli ve ilgi çeken paylaşımlarından dolayı hocamıza sonsuz teşekkürler…

Okumaya devam et

Trendler